Click to edit table header |
Teismų praktika 2019 m.
|
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. gruodžio mėn.
|
Nagrinėjamu atveju
apeliacinės instancijos teismas netyrė ir nevertino, kokios savaitės
dienos iš ieškovo ginčijamo laikotarpio laikytinos jo poilsio dienomis.
Tai, kad atsakovė nevykdė jai privalomų pozityvių pareigų, kaip,
pavyzdžiui, nesudarinėjo darbo grafiko, neleidžia jai remtis argumentu,
kad ieškovas poilsio dienomis galimai dirbo savo nuožiūra, nežinant
atsakovei ir neturint jos sutikimo.
Be kita ko, atkreiptinas dėmesys į tai, kad specialiais teisės aktais (tokiais, kaip, pavyzdžiui, Ypatumai, Reglamentas 561/2006 ar AETR susitarimas) nustatyti privalomi reikalavimai transporto darbuotojų darbo ir poilsio laikui apskaityti skirti siekiant ne tik pagerinti kelių transporto sektoriaus darbuotojų darbo sąlygas, bet ir bendrai pagerinti saugų eismą keliuose ir suderinti konkurencijos sąlygas kelių transporto sektoriuje. Todėl šiame sektoriuje veikiantys darbdaviai, galimai piktnaudžiaudami galimybėmis nenustatyti transporto darbuotojams tikslaus darbo ir poilsio laiko, pažeidžia ne tik šių asmenų teises ir teisėtus interesus, bet ir visuomenės poreikį jaustis keliuose saugiai.
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. lapkričio mėn.
|
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. spalio mėn.
|
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. rugsėjo mėn.
|
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. liepos mėn.
|
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. liepos 5 d. nutartis, priimta civilinėje byloje X. v. LR švietimo ir mokslo ministerija ir Y., bylos Nr. e3K-3-244-248/2019.
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. gegužės mėn.
|
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. gegužės 23 d. nutartis, priimta civilinėje byloje A. K. v. UAB „Linmedė“, bylos Nr. e3K-3-164-1075/2019.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. gegužės 23 d. nutartis, priimta civilinėje byloje A. K. v. UAB „Linmedė“, bylos Nr. e3K-3-164-1075/2019.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. gegužės 21 d. nutartis, priimta civilinėje byloje V. J. v. UAB „Eveda“, bylos Nr. e3K-3-178-684/2019.
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. balandžio mėn.
|
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. balandžio 11 d. nutartis, priimta civilinėje byloje B. K. v. VšĮ Baltijos media centras, bylos Nr. 3K-3-135-684/2019.
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. kovo mėn.
|
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. kovo 28 d. nutartis, priimta civilinėje byloje UAB "Hermitrucks" v. G. P., bylos Nr. e3K-3-130-701/2019.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. kovo 8 d. nutartis, priimta civilinėje byloje V. B. v. VšĮ Visagino pirminės sveikatos priežiūros centras, bylos Nr. e3K-3-66-701/2019.
Click to edit table header |
LAT
praktika darbo bylose 2019 m. vasario mėn.
|
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. vasario 27 d. nutartis, priimta civilinėje byloje A. v. B., bylos Nr. 3K-3-27-701/2019.
Dėl darbo užmokesčio į užsienį komandiruojamam darbuotojui mokėjimo
Ieškovė (darbdavė) prašė panaikinti Valstybinės darbo inspekcijos darbo ginčų komisijos sprendimus, kuriais dviem jos darbuotojams (atsakovams), be kitų išmokų, buvo priteistas neišmokėtas darbo užmokesčio likutis. Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai ieškinį tenkino.
Kasacinis teismas pažymėjo, jog darbo ginčų komisijos sprendimas nėra apeliacijos ar sprendimo peržiūros dalykas (Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 231 straipsnio 4 dalis), todėl į teismą besikreipianti darbo ginčo šalis neturi reikšti savarankiško reikalavimo panaikinti darbo ginčų komisijos sprendimą, o teismai neturi šio sprendimo naikinti (jis pagal įstatymą netenka galios, kai įsiteisėja teismo sprendimas); dėl to laikė, kad ieškovė į teismą su ieškiniu kreipėsi dėl tos darbo ginčų komisijos išnagrinėto darbo ginčo dalies, kuria komisija patenkino atsakovų reikalavimus.
Kasacinis teismas nurodė, kad, nagrinėdamas komandiravimo į užsienio valstybę atvejį, teismas turi ex officio (pagal pareigas) patikrinti, ar tokiu atveju komandiruoto į užsienį darbuotojo teisių apsaugai taikytinos Europos Sąjungos teisės aktų ir jas įgyvendinančių specialiųjų nacionalinės teisės aktų nuostatos. Sąžiningą konkurenciją darbuotojų komandiravimo teikti paslaugas srityje bei minimalų komandiruojamų darbuotojų teisinės apsaugos standartą įtvirtina 1996 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 96/71/EB dėl darbuotojų komandiravimo paslaugų teikimo sistemoje taikymo (toliau – Direktyva 96/71/EB). Lietuvoje ši direktyva buvo įgyvendinta 2005 m. gegužės 12 d. Lietuvos Respublikos garantijų komandiruotiems darbuotojams įstatymu (galiojusiu iki 2017 m. liepos 1 d.), o nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, direktyvos nuostatos perkeltos į DK 108–109 straipsnius. Direktyva 96/71/EB taikoma valstybėje narėje įsisteigusioms įmonėms, kurios savo sąskaita komandiruoja darbuotojus į kitos valstybės narės teritoriją ir duoda jiems nurodymus, vadovaudamosi sutartimi, sudaryta tarp darbuotojus komandiruojančios įmonės ir toje valstybėje narėje veikiančios šalies, kuriai bus teikiamos paslaugos, su sąlyga, kad komandiruotės metu komandiruojančioji įmonė ir darbuotojas saistomi darbo santykiais (Direktyvos 96/71/EB 1 straipsnio 3 dalis). „Komandiruotasis darbuotojas“ Direktyvos 96/71/EB 2 straipsnio 1 dalyje apibrėžiamas kaip darbuotojas, kuris ribotą laiką dirba kitos valstybės narės nei tos, kurioje jis paprastai dirba, teritorijoje. Įvertinęs teismų nustatytas aplinkybes (ieškovė (darbdavė) yra Europos Sąjungos valstybėje narėje (Lietuvoje) įsteigta įmonė; darbuotojai ieškovės lėšomis komandiruoti į Europos Sąjungos valstybės narės (Suomijos) teritoriją vykdyti statybos darbų; darbuotojus ir darbdavę komandiravimo metu siejo darbo teisiniai santykiai; tarp ieškovės ir Suomijos įmonės egzistavo sutartiniai teisiniai santykiai; atsakovai vykdė ieškovės nurodymus, kad įgyvendintų darbdavės sutartimi prisiimtus įsipareigojimus Suomijos įmonei), kasacinis teismas sprendė, jog tarp atsakovų (darbuotojų) ir ieškovės (darbdavės) susiklostę teisiniai santykiai patenka į Direktyvos 96/71/EB taikymo sritį.
Teisingumo Teismas yra išaiškinęs, kad neatsižvelgiant į tai, kokia teisė taikoma darbo santykiams, klausimai dėl minimalaus užmokesčio normų, kaip tai suprantama pagal Direktyvos 96/71/EB 3 straipsnio 1 dalį, reglamentuojami valstybės narės, į kurią komandiruojami darbuotojai atlikti darbo, įstatymuose ir kituose teisės aktuose arba kolektyvinėse sutartyse ar arbitražo sprendimuose. Dėl to nustatant minimalų valandinį atlyginimą, kurį privalėjo mokėti ieškovė atsakovų komandiruotės metu, taikytinos Suomijos Respublikos teisės normos. Atsižvelgiant į tai, kasacinis teismas konstatavo, kad teismai nepagrįstai šalių ginčui išspręsti netaikė Direktyvos 96/71/EB nuostatų, taip pat nepagrįstai nevykdė pareigos susižinoti užsienio teisės turinį ir bylą sprendė netaikydami Suomijos Respublikos teisės, todėl panaikino teismų procesinių sprendimų dalis, kuriomis išspręsta dėl atsakovų reikalavimų priteisti darbo užmokestį, ir šią bylos dalį perdavė iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui.
Dėl atleidimo už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą
Kasacinis teismas yra išaiškinęs, kad tais atvejais, kai už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą atleistas iš darbo darbuotojas ginčija darbo sutarties nutraukimo teisėtumą teismine tvarka, darbdavys (atsakovas) turi įrodyti ne tik nusižengimo padarymo faktą, bet ir tai, kad nusižengimas kvalifikuotinas kaip šiurkštus. Teismas vertina, kvalifikuoja ir sprendžia, ar darbuotojo neteisėti veiksmai atitinka DK 235 straipsnyje nustatyto šiurkštaus darbo pažeidimo sąvoką ir ar sudaro pagrindą nutraukti darbo sutartį pagal DK 136 straipsnio 3 dalies 2 punktą, nepriklausomai nuo to, pagal kurį DK 235 straipsnio 2 dalies punktą kaip šiurkštų darbo pareigų pažeidimą juos kvalifikavo darbdavys. Sprendžiant klausimą, ar konkretus darbo pareigų pažeidimas priskirtinas prie šiurkščių, būtina analizuoti jo objektyvius ir subjektyvius požymius – darbuotojo neteisėto elgesio pobūdį, dėl šio pažeidimo atsiradusius neigiamus padarinius, darbuotojo kaltės laipsnį ir formą, darbuotojo veiksmų motyvus bei tikslus, kitų asmenų veiksmų įtaką šiam pažeidimui bei kitas svarbias aplinkybes.
Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad ieškovė buvo atleista iš darbo už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą – teisinių argumentų ir premijų lentelės perdavimą trečiajam asmeniui R. Ž., kuris, pasinaudodamas šia informacija, iškėlė ieškinį atsakovei. 2015 m. balandžio 14 d. įsakymas Nr. P-13§3 atleisti ieškovę iš darbo priimtas DK 136 straipsnio 3 dalies 2 punkto, 235 straipsnio 1 dalies, 2 dalies 11 punkto, 240 straipsnio, Darbo tvarkos taisyklių, patvirtintų UAB koncerno „Achemos grupė“ generalinio direktoriaus 2014 m. vasario 7 d. įsakymu, 6.1.3, 6.5, 6.7 punktų pagrindu. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad ieškovės pagrindinė pareiga buvo bendrovės interesų teisinė apsauga, taip pat atstovavimas ginčuose su trečiaisiais asmenimis, todėl teisinių argumentų ir premijų lentelės perdavimas ir su ieškovės pagalba panaudojimas teisminiame ginče prieš bendrovę reiškia tiesioginių ieškovės pareigų nevykdymą ir nelojalumą įmonei, kad ieškovės veiksmai lėmė tai, jog jos elgesys buvo įvertintas kaip drausminis nusižengimas, kuriuo buvo pažeista atsakovės darbo tvarka, todėl atsakovė pagrįstai jai skyrė griežčiausią drausminę nuobaudą – atleidimą iš darbo. Apeliacinės instancijos teismas sutiko su tokia pirmosios instancijos teismo išvada. Teisėjų kolegija šias teismų išvadas laiko nepagrįstomis.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2019 m. vasario 7 d. nutartis, priimta civilinėje byloje L. P. vs. UAB koncernas "Achemos grupė", bylos Nr. 3K-3-1-248/2019.
DK 233 straipsnyje
nurodyta, kad už gerą darbo pareigų vykdymą, našų darbą, geros kokybės
produkciją, ilgalaikį ir nepriekaištingą darbą, taip pat kitus darbo
rezultatus darbdavys gali skatinti darbuotojus. Šiame straipsnyje
nustatyta premija, kaip skatinimo priemonė, yra nukreipta į ateitį kaip
motyvacinė priemonė darbuotojui ir pastarasis neturi teisės tokios
premijos reikalauti, nes tai yra darbdavio diskrecija skirti premiją ar
ne.
Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad pagal UAB koncerno
„Achemos grupė“ (valdančiosios įmonės) vadovybės bei kitų darbuotojų
premijavimo nuostatus, patvirtintus valdybos 2012 m. rugsėjo 26 d.
nutarimu Nr. 1362-12-153, ketvirtines premijas padalinių vadovams sudaro
keli dėmenys, kurių maksimalus galimas dydis nurodytas procentine
išraiška: 1) bendrovės patronuojamųjų bendrovių rodiklių vykdymas – iki
20 procentų; 2) padalinio išlaidų plano vykdymas – iki 10 procentų; 3)
dalis, skiriama vadovo pagal funkcinį pavaldumą teikimu ir prezidento
tvirtinimu, – iki 20 procentų. Pirmosios dvi sudėtinės premijos dalys
priklauso nuo objektyvių rodiklių, gali būti tiksliai apskaičiuojamos.
Tai atitinka premijoms, kaip darbo užmokesčio daliai, taikomus
kriterijus. Trečiosios dalies, kurią skiria vadovo teikimu prezidentas,
nurodytas tik jos maksimalus dydis, jokie skyrimo kriterijai nenurodyti.
Taigi ši premijos dalis atitinka skatinamosios išmokos, dėl kurios
skyrimo sprendžia darbdavys, esmę (DK 233 straipsnis).