Click to edit table header |
Klauskite - atsakome
|
Direktorius, motyvuodamas sunkia įmonės ekonomine padėtimi, pasiūlė man išeiti kasmetinių atostogų. Jau 5 dienos kai aš atostogauju, tačiau atostoginių pinigų dar nesu gavęs. Ką reikėtų man daryti?
KPSS 2008 12 12
Kasmetinės atostogos – tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį. Kad darbuotojas galėtų tinkamai pasirengti kasmetinėms atostogoms, LR Darbo kodekso 176 str. 2 d. numatyta, kad darbo užmokestis už kasmetines atostogas mokamas ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Tokia teisės norma yra imperatyvi, tai yra darbdavys negali vienasmeniškai ar susitaręs su darbuotoju nustatyti kitokios apmokėjimo už kasmetines atostogas tvarkos. Jeigu darbuotojui priklausantis darbo užmokestis nustatytu laiku nesumokamas ne dėl darbuotojo kaltės, kasmetinės atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį ir už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.
Atsižvelgiant į išdėstytą, Jūs turėtumėte nedelsiant kreiptis į darbdavį ir informuoti jį apie pažeistas savo teises. Jeigu kasmetinės atostogos dar nėra pasibaigusios, tai Jūsų prašymu darbdavys privalo pratęsti atostogas tiek dienų, kiek buvo uždelsta sumokėti darbo užmokestį, sumokant už jas kaip už kasmetines atostogas. Tuo atveju, jeigu atostogos nebūtų pratęstos ir Jūs grįžtumėte iš kasmetinių atostogų, jos turėtų būti pridedamos prie nepanaudotų kasmetinių atostogų.
Informuojame Jus, kad darbo ginčai, dėl kasmetinių atostogų laiko nustatymo ar jų apmokėjimo, yra sprendžiami LR Darbo kodekso XIX skyriuje nustatyta tvarka.
Ar laikas, kurį darbuotojai sugaišta persirengdami darbo drabužiais prieš darbą ir po darbo bei laikas, sugaištas prausimuisi po darbo, įeina į darbo laiką?
KPSS 2008 11 24
Darbo laiko struktūra yra išdėstyta LR Darbo kodekso 143 straipsnyje. Šio straipsnio 1 dalies 3 punkte numatyta, kad į darbo laiką įeina laikas, reikalingas darbo vietai, darbo įrankiams, saugos priemonėms paruošti ir sutvarkyti. Darbo drabužiai, kurie yra skirti darbuotojams, yra priskiriami prie asmeninių apsauginių priemonių, todėl persirengti darbo drabužiais darbuotojas turi darbo laiku. Tai reiškia, kad darbdavys negali reikalauti, kad darbuotojas persirengtų darbo drabužiais ne darbo metu, t.y. iki darbo pamainos pradžios ar jai pasibaigus.
LR Darbo kodekso 143 straipsnio 1 dalies 9 punkte numatyta, kad į darbo laiką įeina ir kiti norminių teisės aktų nustatyti laikotarpiai. Vienas iš tokių teisės aktų yra “Papildomų ir specialių pertraukų, įskaitomų į darbo laiką, nustatymo tvarka”, kuri patvirtinta 2003 02 03 LR Vyriausybės nutarimu Nr. 160. Šios tvarkos 20 punkte numatyta, kad laikas, suteikiamas darbuotojams, kad jie galėtų tenkinti asmeninės higienos ir fiziologinius poreikius, prilyginamas darbo laikui ir neįskaitomas į papildomas ar specialias pertraukas. Taip pat pažymėta, kad laikas, skirtas darbo higienos poreikiams tenkinti (persirengimui, asmeninių apsaugos priemonių priežiūrai, prausimuisi ir kitoms reikmėms) darbo laiku (prieš pradedant dirbti darbo vietose, dirbant ir po darbo), nustatomas priklausomai nuo darbo ar gamybos pobūdžio, naudojamų medžiagų ir neįskaitomas į papildomas ar specialias pertraukas.
Atsižvelgiant į išdėstytą, atsakome, kad laikas, kurį darbuotojai sugaišta persirengdami darbo drabužiais prieš darbą ir po darbo bei laikas, sugaištas prausimuisi po darbo, įeina į darbo laiką, t.y. visus čia paminėtus veiksmus darbuotojas turi atlikti savo darbo laiku. Šis laikas, priklausomai nuo darbo ar gamybos pobūdžio bei naudojamų medžiagų, turi būti nustatytas darbo tvarkos taisyklėse arba kolektyvinėje sutartyje.
Sužinokite, kada sukaks Jūsų senatvės pensijos amžius
Gimimo data: | |
Lytis: | |
|
|
|